اداره تبلیغات اسلامی شهرستان لنجان

سال « حمایت از کالای ایرانی »


به گزارش روابط عمومی اداره تبلیغات اسلامی شهرستان لنجان حجت الاسلام داود صائبی رئیس اداره تبلیغات اسلامی از خانه قرآن و عترت شهری امام حسن مجتبی (ع) زرین شهر بازدید نمود . حجت الاسلام صائبی در گفتگو با مدیر خانه قرآن نسبت به اشاعه و نشر فرهنگ و اخلاق قرآنی و ارزشهای اسلامی تاکید و افزود : گسترش آموزه های قرآنی در بین خانواده ها ، تلاش برای ریشه کنی بی سوادی قرآنی و برگزاری دوره های آموزش قرآن جهت اقشار مختلف از هدف های خانه قرآن می باشد . در پایان رئیس اداره تبلیغات اسلامی لنجان  ،  استفاده از ظرفیت ها و خلاقیت های قرآنی جوانان و نوجوانان و برگزاری دوره های عمومی آموزش قرآن و کارگاه  مهارت های زندگی قرآنی را خواستار شدند .


به گزارش روابط عمومی اداره تبلیغات اسلامی شهرستان لنجان کارگاه آموزشی انتخاب رشته و هدایت تحصیلی ویژه اولیا دانش آموزان دبیرستان دخترانه علوم و معارف اسلامی صدرای زرین شهر در مجموعه فرهنگی شهید قجه ای برگزار شد.

در این جلسه آقای اشراقی مشاور تحصیلی اداره آموزش و پرورش زرین شهر در رابطه با شیوه صحیح انتخاب رشته و توجه به علاقه و کشش دانش آموزان به رشته های دبیرستان و هنرستان و نگرش به آینده شغلی این رشته ها مطالبی بیان نمود.

در ادامه به معرفی رشته علوم و معارف اسلامی  و قابلیت انتخاب 180 رشته کنکور سراسری پرداختند .  در پایان اولیا سئوالات خود را مطرح و به آنها پاسخ داده شد.


نماینده مردم شهرستان لنجان در مجلس شورای اسلامی گفت: با تلاش های صورت گرفته، اقدامات و پیگیری های لازم در خصوص موافقت ساخت ۲ مسجد روستایی و پنج خانه عالم در شهرستان لنجان از سوی یکی از دستگاه ها از مرکز کشور اخذ شد.

 به گزارش خبرنگار ایمنا از شهرستان لنجان، حجت الاسلام داود صائبی در نشست با نماینده مردم شهرستان لنجان در مجلس شورای اسلامی  اظهار کرد: اداره تبلیغات اسلامی شهرستان لنجان همواره تلاش کرده 2 وظیفه اختصاصی و عمومی شامل ترویج و اشاعه فرهنگ دینی، اعزام مبلغان به سراسر نقاط شهرستان، آموزش، ترویج و پژوهش حوزه های دینی، حمایت از نهادهای مختلف فرهنگی و ... را به شکلی مناسب انجام دهد.

وی عنوان کرد: به دلیل اینکه کشور ما در معرض هجوم انواع دسیسه های فرهنگی قرار دارد و دسترسی مردم با فناوری تکنولوژی و دسترسی آسان به انواع برنامه های ارائه شده از طرف ماهواره ها و سایت های مختلف، مبارزه و جلوگیری از این تهاجمات امری حیاتی به ‌نظر می ‌رسد،  آگاه کردن مردم و ارتباط چهره به چهره اشخاص تاثیر گذار بخصوص قشر روحانی بسیار اهمیت دارد.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان لنجان با اشاره به لزوم ترویج فرهنگ دینی و قرآنی در روستاها گفت: خانههای عالم به عنوان پل ارتباطی میان مردم و مساجد در روستاها، نقش مهمی در توسعه فعالیتهای فرهنگی و دینی در مناطق روستایی ایفا میکنند، بر این اساس باید توجه ویژه ای به احداث خانه عالم در روستاهای شهرستان لنجان داشته باشیم.

وی افزود: اداره تبلیغات اسلامی شهرستان لنجان با توجه به اهمیت نقش خانههای عالم در توسعه کمی و کیفی برنامههای این سازمان همه تلاش خود را به منظور  ایجاد و استفاده از این ظرفیت در روستاها به کار بسته است، اما متاسفانه در سالهای اخیر به دلیل کمبود اعتبارات لازم اقدامات کافی و در خور توجه نسبت به ساخت و یا تعمیر و مقاومسازی خانههای عالم در شهرستان لنجان نشده است.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان لنجان تصریح کرد: با توجه به اینکه بسیاری از آسیبهای اجتماعی جامعه روستایی را تهدید می‌کنند، حضور روحانیون در این مناطق و اجرای مطلوب برنامههای مذهبی و فرهنگی فراخور نیاز روز روستانشینان سهم عمدهای در کاهش مشکلات حوزههای فرهنگی و دینی در این مناطق را دارد.

وی ادامه داد: بر این اساس با ساخت خانههای علم در روستاها نه تنها زمینه اجرای برنامه‌های فرهنگی و اقامه نماز جماعت در آنها فراهم میشود، بلکه احداث این فضاها و حضور روحانیون و مبلغان دینی در مناطق روستایی آثار و برکات مثبتی را در جهت توسعه فرهنگ دینی و کاهش آفتهای اجتماعی به دنبال دارد.

صائبی اضافه کرد: خانههای عالمی که مبلغین ما در آنها حضور مستمر دارند، مرکز فرهنگی و محور فعالیتهای فرهنگی و  مذهبی در روستاها به شمار میروند اما با وجود درخواست روستاییان برای ساخت خانههای عالم در حال حاضر به دلیل کمبود اعتبارات با مشکلاتی به منظور ساخت این فضاها در روستاهای مورد نظر روبه رو هستیم.

وی عنوان کرد: امیدواریم بتوانیم با وجود منابع اندک مالی نسبت به استقرار روحانی در این خانه های عالم روستایی که با هدف ترویج فرهنگ دینی، جلوگیری از بدعت ها، پاسخ به مسائل شرعی، برپایی نماز جماعت در مساجد، رونق مساجد با حضور جوانان و ... ساخته شده اند، اقدام کنیم.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان لنجان در ادامه با اشاره به روند فعالیت هیئت های مذهبی شهرستان لنجان گفت: هیئت های مذهبی می توانند در مسائل عمومی و فرهنگی تاثیرگذار باشند، چراکه مهمترین ماموریت هیئتهای مذهبی، رصد و ظرفیت یابی و استفاده بهینه از ظرفیتهای فرهنگی و اجتماعی است.

وی تصریح کرد:باید توجه داشت تقویت ایمان، مبانی دینی و معنوی مردم و جوانان در کاهش آسیب ها موثر بوده و کسی که از پایه های دینی و ارزشی قوی برخوردار است به طور حتمی هیچ موقع به دنبال مسائل سو فرهنگی و ناهنجاری ها کشیده نمی شود

صائبی با اشاره به اهمیت فعالیت شورای هیئات مذهبی خاطر نشان کرد: از سوی دیگر در صورتی که ارتباط مناسبی میان هیئت‌های مردمی مذهبی و سازمان‌های دولتی مربوط ایجاد شود، ظرفیت‌های فراوانی به فعلیت خواهد رسید لذا باید گفت ایجاد انسجام، تحکیم وحدت و هماهنگی فکری و عملی در فعالیت های هیئت های مذهبی، استفاده از تجارب تمامی نیروهای هیئت ها در طراحی و برنامه ریزی های فرهنگی ‌دینی از مهمترین اهداف تأسیس شورای هیئات  مذهبی بوده است.

وی اذعان کرد: انتخابات پنجمین دوره شورای هیئات مذهبی شهرستان لنجان همزمان با سراسر کشور ۵ آبان ماه ۱۳۹۶  برگزار شد که با استقبال خوبی نیز مواجه گردید و از بین ده کاندیدا ۷ نفر به عنوان عضو اصلی در این شورا مشغول به فعالیت شدند.

در ادامه محسن کوهکن نماینده مردم شهرستان لنجان در مجلس شورای اسلامی گفت: از گذشته ها معمولا سازمانها و نهادهایی در ایام محرم و ماه مبارک رمضان برای روستا روحانی اعزام می کردند و مردم به واسطه علاقه ای که داشتند روحانیونی که به این مناطق اعزام می شدند و به نوعی مهمان روستائیان بودند را در خانه خود تکریم کرده و حتی منازل خود را در اختیار آنان قرار می دادند.

وی افزود: با توجه به اهمیت موضوع مسئولان امر به فکر افتادند تا امکاناتی در حد یک واحد کوچک را در روستاها مهیا کرده تا برای تمام ایام سال روحانی به روستاها اعزام کرده و آنها در آنجا مقیم شوند و به فعالیت دینی بپردازد.

نماینده مردم شهرستان لنجان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: تفکر بنده نیز به این مسئله و اهمیت این موضوع به این موضوع باز می گردد که در سال ۶۳ زمانی که فرماندار یکی از شهرستان ها بودم و در آن سال عموم روستاها فاقد حمام بودند، اما  در آن منطقه در یکی از روستاهای دوردست سابقه طولانی حمام وجود داشت.

وی اضافه کرد: لذا برای من جالب بود که بدانم چه اتفاقی رخ داده که این روستا هم از نظر سطح فرهنگ مردم از روستاهای اطراف در سطح بالاتری بودند و هم اینکه دارای حمام بودند و بعد از بررسی ها مشخص شد که از قدیم الایام روحانی مقیم در این روستا حضور داشته است.

کوهکن عنوان کرد: مردم روستا به دلیل حضور روحانی در روستا از منظر بهداشت دیدگاهی پیدا کرده بودند که خودشان یک حمام در روستا احداث کرده بودند لذا نقش روحانی در یک روستا بسیار مهم بوده و حضور آنها در روستا یک کار معقول فرهنگی نیز به شمار می آید و برای ما نیز این مسئله در شهرستان لنجان بسیار حائز اهمیت است.

وی ساخت خانه عالم و حضور یک روحانی در روستا را دارای برکات بسیاری برشمرد و اذعان کرد: تبیین اندیشه‌های ناب اسلامی و شناساندن توطئه‌های دشمنان به نسل جوان بر دوش روحانیان مستقر روستاها است و روحانیان نیز علاوه بر اقامه نماز جماعت و مجالس وعظ و خطابه، مراسم‌ مذهبی و مسابقات فرهنگی و قرآنی را نیز برگزار می‌کنند  در راستای ترویج سبک زندگی اسلامی نیز وارد میدان عمل شده و برای تحقق آن تلاش می کنند که این مسئله بسیار حائز اهمیت است.

نماینده مردم شهرستان لنجان در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: با تلاش های صورت گرفته، اقدامات و پیگیری های لازم در خصوص موافقت ساخت ۲ مسجد روستایی و پنج خانه عالم در شهرستان لنجان از سوی یکی از دستگاه ها از مرکز کشور اخذ شد البته شنونده این مطلب نباید فکر کند مثلا ویلایی برای روحانی مقیم ساخته می شود بلکه این خانه در قالب سوئیتی کوچک ساخته می شود چراکه اکثر روحانیون مقیم متاهل هستند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: اعتبار لازم در خصوص موافقت ساخت ۲ مسجد روستایی و پنج خانه عالم تامین شده و متولی امر در حوزه پیگیری و ساخت خانه های عالم و مساجد روستایی سازمان تبلیغات است لذا باید پیگیری های لازم در این حوزه با دقت و سرعت بیشتر انجام گیرد.

 


به گزارش روابط عمومی اداره تبلیغات اسلامی شهرستان لنجان ، کارگاه آموزشی رسانه  ویژه اولیا دانش آموزان مدارس علوم و معارف اسلامی صدرا و دبیرستان دخترانه حضرت فاطمه (س) زرین شهر برگزار شد . آقای مهرانی کارشناس ارشد مطالعات فرهنگی و رسانه استاد این کارگاه به نقش والدین اشاره و گفت : اهمیت و نقش رسانه ها و میزان تاثیرگذاری آن بر افراد و خانواده ها تا حدی اهمیت پیدا کرده است که دانشگاه ها رشته های درسی گوناگون از جمله روانشناسی رسانه ،مطالعات فرهنگی و رسانه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری به منظور مطالعات تخصصی ایجاد شده است . 

آقای مهرانی افزود : رسانه ها روز به روزدر حال گسترده شدن و پیچیده تر شدن و تاثیرات آنان گاه قابل پیش بینی نیز نیست . تنوع رسانه ها و وجود جذابیت و امکانات موجود در رسانه ها به ویژه تلویزیون ،کامپیوتر ،تلفن همراه ،شبکه های اجتماعی ،بازی های رایانه ای و ... از یک سو و از سوی دیگر فقدان مدیریت استفاده آنها در خانواده ها به دلیل فقدان سواد رسانه ای باعث شده تاثیر مخربی بر رفتار و سلامت فرزندان داشته باشند که بازتاب آن در سال های آتی بیشتر پدیدار خواهد شد.

در پایان اولیا سئوالات خود را مطرح نمودند .


به گزارش روابط عمومی اداره تبلیغات اسلامی شهرستان لنجان جلسه شورای دبیران دبیرستان دوره اول علوم و معارف اسلامی صدرای زرین شهر برگزار شد.

حجت الاسلام صائبی رئیس اداره تبلیغات اسلامی ضمن تشکر و خیرمقدم گویی نسبت به مسائل تربیتی مطالبی بیان و افزود : در دنیای کنونی و با توجه به نقش رسانه ها در زندگی ها و عدم شناخت خانواده ها مسائل تربیتی تحت الشعاع قرار می گیرد و باید در زمینه های تربیتی و دینی دبیران نقش آفرینی کنند .

رئیس اداره تبلیغات اسلامی لنجان گفت : تاثیر دبیر در کالبد روح دانش آموز زیاد است و دانش آموز نیمی از عمر خود را در مدرسه و با معلمان می گذراند و باید به این روایت عمل کنیم که فرمودند : كُونُوا دُعَاه النَّاسِ‏ بِغَیْرِ أَلْسِنَتِكُمْ لِیَرَوْا مِنْكُمُ الِاجْتِهَادَ وَ الصِّدْقَ وَ الْوَرَع‏. ابن ابى یعفور گوید: امام صادق علیه السّلام به من فرمود: مردم را به غیر از زبانتان دعوت به دین كنید، تا سعى و كوشش و درستى و پرهیزگارى و خویشتن دارى را از شما مشاهده كنند.

دبیران می توانند نقش بسزایی در تربیت دینی دانش آموزان داشته باشند و در این مسیر هدایت گری کنند . در پایان از زحمات آقای قاسمی (بازنشست فرهنگی ) معاون سابق آموزشی دبیرستان تشکر و به رسم یادبود هدیه ای تقدیم شد.


به گزارش روابط عمومی اداره تبلیغات اسلامی شهرستان لنجان ؛ حجت الاسلام صائبی رئیس اداره تبلیغات اسلامی به همراه مدیر و معاونین وجمعی از دبیران دبیرستان پسرانه دوره اول علوم ومعارف اسلامی زرین شهر با جانباز 70 درصد قطع نخاع هشت سال دفاع مقدس و خانواده محترمشان جناب آقای حاج کاظم سلیمیان دیدار و گفتگو داشتند. در این دیدار حاج کاظم سلیمیان ضمن خوش آمدگویی به میهمانان از مجروحیت و جانبازی خود سخن گفت. بیان مطالب و خاطراتی شیرین و تلخ و دارای نکاتی ناب و اثرگذار از زبان این جانباز سرافزار شنیده شد و دلهای همگان را متاثر نمود . درادامه نیز توصیه هایی به دبیران محترم در رابطه با پیشبرد و تلاش در راستای تربیت نسل جوان و ارتقا سطح کمی و کیفی آموزشی و فرهنگی را داشتند . آقای کمیل سلیمیان فرزند جانباز سرافراز از معارف جویان دبیرستان علوم و معارف اسلامی صدرای زرین شهر می باشد.به گزارش روابط عمومی اداره تبلیغات اسلامی شهرستان لنجان ، به منظور برنامه ریزی و برگزاری کارگاه های آموزشی و فعال سازی و ارائه محتوا و الگو به مساجد جلسه ای  با حضور حجت الاسلام صائبی رئیس اداره تبلیغات اسلامی وحجت الاسلام مولوی مسئول امور مساجد و آقای سلیمیان مسئول بسیج مساجد و محلات سپاه لنجان برگزار شد.

حجت الاسلام صائبی در ابتدای جلسه نسبت به شناسایی ظرفیت ها و توانمندی ها و تشکیل جلسات جهت ارتقا سطح برنامه ها مطالبی بیان نمود .

رئیس اداره تبلیغات اسلامی لنجان در ادامه افزود : هدف از تشکیل این جلسه تعامل بین پایگاه بسیج ، کانون های فرهنگی ،هیئت امنا،هیئات مذهبی و امام جماعت مسجد برای بازدهی هرچه بهتر فعالیت های فرهنگی مسجد و هدفمند شدن برنامه ها است که می طلبد به صورت میدانی و در قالب الگو برنامه هایی در نظر گرفته شود  

 


به گزارش روابط عمومی اداره تبلیغات اسلامی شهرستان لنجان با حضور امام جمعه زرین شهر و رئیس اداره تبلیغات اسلامی و فعالان فرهنگی جلسه هماهنگی برنامه های فرهنگی و اجرای مناسبت های ملی مذهبی در مساجد برگزار شد . حجت الاسلام باقریان امام جمعه زرین شهر در این جلسه تشکیلات هیئت امنا را مهم دانست و افزود : ساماندهی و نظارت ـ شناسایی توانمندی ها و تشکیل جلسات و ارتقا سطح در مجموعه هایی که در مساجد نقش دارند دارای اهمیت می باشد و باید افراد شاخص فرهنگی نقش آفرینی داشته باشند .

امام جمعه زرین شهر در ادامه افزود: تنظیم برنامه ها با رویکرد نوجوانان و جوانان و بررسی نقاط قوت و ضعف و ارائه الگو برای جشن ها و برنامه ها باید در دستور کار جلسات قرار گیرد و در این راستا قدم های خوبی برداشته شود .


 


  • کل صفحات:3  
  • 1
  • 2
  • 3
  •   

همه پیوندها