اداره تبلیغات اسلامی شهرستان لنجان

سال « حمایت از کالای ایرانی »

با حضور ریاست اداره تبلیغات اسلامی لنجان نشست مشترک مسئولین و رابطین فرهنگی اعتکاف زرین شهر برگزار شد .


به گزارش روابط عمومی اداره تبلیغات اسلامی شهرستان لنجان ، با حضور حجت  الاسلام صائبی ریاست اداره تبلیغات اسلامی لنجان نشست مشترک مسئولین و رابطین فرهنگی اعتکاف زرین شهر برگزار شد .

در این نشست که با هدف برسی نقاط ضعف و قوت اعتکاف 96 در مساجد زرین شهر برگزار شد حجت الاسلام صائبی ضمن تشریح جمع بندی گزارش ها و پزوهش های میدانی در مساجد خاطر نشان کرد : اجرای هر برنامه فرهنگی مذهبی می تواند کم و کاستی های داشته باشد ولی این به معنای نداشتن نقاط قوت نیست بلکه رضایت بالای 80 در صدی معتکفین از برنامه ها مهر تائیدی بر این واقعیت و زحمات خالصانه دست اندرکاران این برنامه معنوی است .

وی با بیان آمار ثبت شده در سامانه عاکفین لنجان افزود : اهتمام ویژه مسئولین اعتکاف زرین شهر در ثبت مشخصات معتکفین نشانگر همکاری این عزیزان با ستاد اعتکاف شهرستان بوده است که مراتب قدردانی از این عزیزان اعلام می گردد.

در ادامه این جلسه مسئولین برگزاری این مراسم روح بخش در مساجد زرین شهر گزارشی از برنامه های اجرا شده در طول ایام اعتکاف بیان نمودند و به آسیب شناسی کم و کاست های این مراسم پرداختند .


با حضور روئسا ، کارشناسان و مسئولین شهرستان  اولین جلسه شورای فرهنگ عمومی لنجان برگزار شد .


به گزارش روابط عمومی اداره تبلیغات اسلامی شهرستان لنجان ، با حضور روئسا ، کارشناسان و مسئولین شهرستان  اولین جلسه شورای فرهنگ عمومی لنجان به ریاست حجت الاسلام والمسلمین باقریان امام جمعه مرکز شهرستان در دفتر امام جمعه زرین شهر  برگزار شد .

در این نشست
حجت الاسلام والمسلمین باقریان ضمن تاکید بر اهتمام کلیه دستگاه ها بر تحقق شعار سال 96 تعین شده از سوی مقام معظم رهبری اقدامات فرهنگی را لازمه و زیر ساخت تحولات فرهنگی اجتماعی ، سیاسی و اقتصادی دانست و خاطر نشان کرد : هر یک از نهاد ها و دستگاهای موجود در شهرستان در راه تحقق اقتصاد مقاومتی تولید - اشتغال برنامه ریزی کوتاه مدت و بلند مدت داشته باشند و در این راستا فرهنگ سازی لازم نیز ترویج شود .

در ادامه این جلسه اعضای شورای فرهنگ عمومی شهرستان گزارشی از روند برنامه های فرهنگی در سال 95 بیان کرده و  طرح ها و برنامه های خود را در سال 96  تشریح نمودند .

در قسمتی از دیگر از این نشست حجت الاسلام صائبی رئیس اداره تبلیغات اسلامی لنجان ضمن ارائه گزارشی از مراسم روح بخش اعتکاف در شهرستان از کلیه دستگاه های همکار و مسئولین برگزاری این مراسم قدردانی کرد .


ریاست اداره تبلیغات اسلامی لنجان در جمع اولیاء و مربیان معارف جویان دبیرستان صدرا گفت : دشمنان درصدد تغییر سبک زندگی ما هستند .


به گزارش روابط عمومی اداره تبلیغات اسلامی شهرستان لنجان ، حجت الاسلام صائبی ریاست اداره تبلیغات اسلامی لنجان در مراسم گرامیداشت مقام پدر و در جمع اولیاء و مربیان معارف جویان دبیرستان دخترانه صدرای زرین شهر گفت : دشمنان درصدد تغییر سبک زندگی ما هستند و در این راه از هیچ کوششی دریغ نکرده اند .

صائبی ضمن گرامیداشت مقام پدر و شاخصه ها و سیره زندگانی امیر المومنین علی (ع) و اهمیت و جایگاه رفیع پدر در خانواده خاطر نشان کرد : پدران در خانواده سکاندار کشتی خانواده هستند و نقش حیاطی در این راستا دارند و از وظایف اصلی پدر و مادر تربیت صحیح فرزند به سبک اسلامی است و دشمنان برای همین به کیان خانواده حمله ور شده اند و قصد دارند با رسانه ها و ابزار های گوناگون به این حوزه لطمه وارد کنند .

حجت الاسلام صائبی جامعه را بستری دانست که ما نسبت به آن مسئول هستیم و تحویل خوبی ها و فرزندان صالح به جامعه وظیفه همگانی و تاکید اسلام است .

ریاست اداره تبلیغات اسلامی لنجان در پایان از زحمات مجموعه کادر این دبیرستان تشکر و قدر دانی کرد و از درگاه خداوند متعال خواست بر توفیقات روز افزون ایشان بیفزاید .
با حضور اولیاء دانش آموزان دبیرستان دخترانه علوم و معارف اسلامی صدرای زرین شهر جشن گرامیداشت مقام پدر برگزار شد .


به گزارش روابط عمومی اداره تبلیغات اسلامی شهرستان لنجان ، با حضور اولیاء دانش آموزان دبیرستان دخترانه علوم و معارف اسلامی صدرای زرین شهر جشن گرامیداشت مقام پدر در فرهنگسرای زرین شهر  برگزار شد .

در این مراسم با شکوه معارف جویان دبیرستان صدرا با اهدای شاخه گل و بوسه بر دستان پدر از زحمات و مجاهدت های این سرمایه های ارزشمند جامعه قدردانی کردند .

در بخشی دیگر از این مراسم حجت الاسلام علی نقی سخنران این جشن با بیان اهمیت تربیت صحیح فرزندان با دستور العمل های اسلامی خاطر نشان کرد : مهارت بیان انتقاد و پذیرفتن انتقاد مقوله مهمی است که والدین در کسب و ارائه آن و بکارگیری صحیح و بجای آن باید تلاش کنند .

وی در ادامه افزود : اینکه والدین بدانند و بتوانند چگونه اشتباهات فرزند خود را تذکر دهند تا به شخصیت جوان تاثیر منفی نگذارد مسئله مهمی است و این امر نیاز به کسب مهارت های شیوه انتقاد گری دارد .
 
در پایان این مراسم شورای دانش آموزی مدرسه به نمایندگی از معارف جویان با حضور در گلستان شهدای زرین شهر و قرائت فاتحه و حضور بر سر مزار شهدای گمنام با اهدای شاخه های گل مقام این عزیزان را ارج نهادند .


رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان لنجان گفت:حضرت زینب سلام‌الله‌علیها در تئوری مبارزات مکتبی خود، روح شهادت طلبی را مرکز ثقل حرکت و قیام اسلامی قرار می دهند و آن را رمز پیروزی و بقا و ثبات حکومت اسلامی در طول تاریخ می دانند.


حضرت زینب سلام‌الله‌علیها شخصیتی است که عمدتاً به واسطه‌ی حضور بی‌مانندش در قیام احیاگر و تاریخ‌ساز کربلا شناخته می‌شود. شخصیتی که آثار وجودی‌اش منتهی به زمان حیات نبوده و اعصار و قرون پس از آن را نیز درنوردیده است.
حجت الاسلام داود صائبی در گفتگو با خبرنگار ایمنا از شهرستان لنجان، با تسلیت فرا رسیدن سالروز عقیله بنی هاشم حضرت زینب سلام‌الله‌علیها اظهار کرد: حضرت زینب سلام‌الله‌علیها در طول عمر خود با حوادث تعیین‌کننده و رویدادهای گاه جانکاه و بزرگی همچون رحلت جد بزرگشان پیامبر اکرم صلی‌الله‌ علیه‌ و آله، در گذشت مادر بزرگوارشان حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها، غصب خلافت امام علی علیه‌السلام، بروز جنگ‌های جمل، صفین و نهروان، صلح امام حسن علیه‌السلام، شهادت پدر و برادرشان و حادثه عاشورا روبه‌رو بوده‌اند.
وی افزود: ایشان شکوه‌ها و گلایه‌های پدرشان امام علی علیه‌السلام را از مردم و امویان و نخبگان جامعه اسلام دیده و شنیده بودند و از توطئه‌‌ها و دسیسه‌هایی که پیرامون حکومت امام علی و حکومت امام حسن علیهما‌السلام می‌گذشت باخبر بود.
رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان لنجان تصریح کرد: حضرت زینب سلام‌الله‌علیها در خانه حاکم اسلامی و جانشین حقیقی رسول خدا زندگی میکرد و به‌خوبی و به‌طور پیوسته می‌دیدند که پدرشان در این مدت بیست و پنجاه ساله در کنار سکوت مصلحت‌آمیز خود، کار می‌کرد و عرق می‌ریخت، نخلستان‌ آباد می‌کرد و به مردم محروم و فقیر و تهیدست می‌بخشید.
وی ادامه داد: از سوی دیگر به خوبی می دیدند امام علی علیه‌السلام چگونه مراقب دستگاه خلافت اسلامی بودند تا هم منحرف نگردد و هم اقتدار جامعه اسلامی تضعیف نشود؛. حضرت زینب سلام‌الله‌علیها در این دوره از حیات خود مشاهده می‌کند که چگونه پدرش از جهل مردم و از مکر و خدعه خاندان ابوسفیان می‌نالد .
خودسازی در پرتو تجاربی سخت
صائبی اضافه کرد: حضرت زینب سلام‌الله‌علیها در می‌یابد که پشت جریان‌های ظاهری جامعه اسلامی دستان توطئه‌گر امویان قرار دارد که در کینه و عناد با خاندان نبوت هستند و با شهادت امام علی علیه‌السلام صف‌بندی و معارضه امویان با اسلام اصیل وارد مرحله نوینی می‌شود.
وی عنوان کرد: باید توجه داشت که با با شهادت امام علی علیه‌السلام امویان که دسیسه‌ها را کارآمد دیده‌اند سوار بر امواج تفرقه در جامعه اسلامی، سیاست‌ها و برنامه‌های تبلیغی و فرهنگی خود را علیه اسلام اصیل و تبدیل خلافت به سلطنت آغاز ‌کنند و  شهادت امام حسن علیه‌السلام نقطه‌ای پایان از این جهت است که دیگر امویان سلطه خود را بر بخش زیادی از جامعه اعمال کرده‌اند.
رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان لنجان بیان کرد: حضرت زینب سلام‌الله‌علیها با وقوع حادثه کربلا، در واقع به این مهم می‌رسند که تمامی حوادث و رویدادهای تاریخ اسلام، به‌نوعی محصول و معلول توطئه‌چینی و کینه‌ورزی‌ها و انتقام‌های خاندان اموی است.
وی خاطرنشان کرد: این خاندان دارای ثروت، قدرت و منزلت در اثر نیروی اسلام همه امتیازات خود را از دست داده به خفت و حقارت دچار شده، و بر عکس، خاندان پیامبر اکرم(ص) سیادت و عزت پیدا می‌کنندو  تنزل مقام و موقعیت و سروری دوره جاهلی، کشته شدن عزیزان خاندان سفیانی در جنگ بدر، در حاشیه بودن ابوسفیان در جامعه اسلامی همگی نوعی احساس حقارت، عقده و خفت را در امویان ایجاد می‌کند.
حضرت زینب سلام‌الله‌علیها الگوی شکیبایی
صائبی یاداور شد:این زخم‌ها و خفت‌ها به‌تدریج در قالب کینه‌های کهنه در طول تاریخ در قالب توطئه علیه خاندان نبوی آشکار می‌شود و حضرت زینب سلام‌الله‌علیها با احاطه کامل بر جریان‌های سیاسی، فرهنگی و تبلیغی منجر به سلطه و استبداد امویان، عمدتاً مشغول آگاهی‌بخشی مردم و رسوا کردن این خاندان بوند.
وی اذعان کرد: حضرت زینب سلام‌الله‌علیها رویارویی اسلام اصیل و اسلام دروغین را مواجهه اسلام و کفر دانسته و در این منظر، حقایق تاریخی را آشکار و روشنگری می‌کنند، از نگاه ایشان حوادث بزرگی مثل جنگ صفین، شهادت امام علی، امام حسن و امام حسین علیهم‌السلام و اسارت خاندان نبوی همگی جز محصول عقده‌گشایی و خواری و حقارت خانواده ابوسفیان نیست چراکه این خاندان ضربه‌های مهلکی از آموزهای نظام اسلام خورده‌اند و آنان گرفتار انتقام کور تاریخی شده‌اند. 
رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان لنجان تصریح کرد: حضرت زینب سلام‌الله‌علیها در شیوه تبلیغی خود، بویژه در خطبه‌هایش می‌کوشند ضمن بیان افتخار و عزت اسلام و خاندان نبوت، پرده از نفاق امویان برداشته و با استنادهای تاریخی خود خاندان اموی را رسوا کند و ادعاهای پوچ و بی‌اساس آنها را در تاریخ برملا سازد. حضرت زینب سلام‌الله‌علیها تباهی، فساد و فسق آن خاندان را که به‌نوعی تداوم روحیه‌ها و هویت جاهلی است آشکار کنند.
حضرت زینب(س) تاریخگوی نهضت سیدالشهدا
وی ادامه دادک ایشان در بخشی از خطبه مهم خود در شام می‌فرمایند چگونه می‌توان امید داشت از فرزند کسی که جگرهای پاکان و برگزیدگان را به دندان گرفته و گوشتش از خون شهیدان روییده است؟! چگونه امید فروکش کردن و کندی سرعت بغض‌ورزیدن با اهل بیت از کسی می‌توان داشت که با نظر دشمنی و انتقام‌جویی به ما می‌نگرد؟.
صائبی اضافه کرد: ایمان استواری که زینب سلام‌الله‌علیها به معبود یگانه داشت و اطمینانی که او بر سخن حق و برتری ولایت احساس می‌‏کند، از او شیر زن شجاع ساخت که با جرأت تمام در برابر یزید ایستاد و افتخار جامعه زنان است که شیرزنی حماسه آفرین چون زینب کبری سلام‌الله‌علیها از میان آنان به پاخاسته است، زینبی که تاریخ هرگز نام او و حماسه‏‌های او را از یاد نخواهد برد.
وی عنوان کرد: تداوم خط عاشورا و مکتب نجات بخش اهل‌بیت علیهم‌السلام در سایه ابلاغ پیام عاشورا به نسل‌های آینده بود و اگر این پیام ابلاغ نمی‌شد کربلا در کربلا می‌ماند و عاشورا در عاشورا حبس می‌شد، و دلیل اینکه عاشورا به همه زمان‌ها رسید و کربلا به همه جهان تسری پیدا کرد به برکت ابلاغ پیام واقعه‌ی عاشورا بود که حضرت زینب سلام‌الله‌علیها این مسئولیت را بر عهده داشتند.
خطبۀ حیرت انگیز در کوفه؛ شکوه عزت حسینی در رسالت حضرت زنیب سلام الله علیها
رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان لنجان بیان کرد: حضرت زینب سلام‌الله‌علیها در فرازی از خطبه خود به مسئله مرگ در راه خدا اشاره دارد و مرگ یک مجاهد و مبارزه را پایان زندگی نمی داند، فریاد سفیر کربلا در طول اسارتشان همین است که بر همگان ثابت کند که در منطق حسین علیهم‌السلام شکست راه ندارد و شهادت یک روی سکه است و پیروزی روی دیگر آن.
وی تاکید کرد: به عبارتی، مرگ در راه خدا و پیروزی، هر دو از نظر مبارز اسلامی، یکسان است از این رو ایشان خود را مأمور به تکلیف می دانند، خواه بر دشمن فائق آید و خواه شهادت او را در آغوش کشد فلذا زینب کبرا سلام‌الله‌علیها در پاسخ به یاوه گویی های یزید به آیه «گمان مکن آنهایی که در راه خدا کشته شده اند مرده اند، بلکه زنده اند و نزد پروردگارشان روزی می خورند» تمسک می جویند.
صائبی متذکر شد: حضرت زینب سلام‌الله‌علیها در تئوری مبارزات مکتبی خود، روح شهادت طلبی را مرکز ثقل حرکت و قیام اسلامی قرار می دهند و آن را رمز پیروزی و بقا و ثبات حکومت اسلامی در طول تاریخ می دانند از سوی دیگر ایشان با خطبه های خود می خواستند ثابت کنند که اگر باطل به ظاهر قدرتی دارد، از آن جهت است که نقاب حق را به چهره گرفته و به ظاهر خود را حامی قرآن و جانشین پیامبر صلی‌الله‌ علیه‌ و آله می داند.
انقلاب کربلا با وجود حضرت زینب سلام‌الله‌علیها تحریف نشد
وی یاداور شد: باید به این نکته نیز توجه داشت که حضرت زینب سلام‌الله‌علیها در هنگام شهادت امام حسین علیه‌السلام که لشکر عمر سعد و شمر پیرامون آنها جمع شده بودند از خیمه بیرون آمدند و قلب سپاه را شکافتند و خود را به پیکر برادر رساندند و دستانشان را بین دو کتف امام نهادند و نعش را که در اثر زخم شمشیرها و نیزها دریده شده بود از زمین بلند کرده و نگاهی به آسمان انداختند و گفتند پروردگارا این قربانی را از ما بپذیر!
رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان لنجان خاطرنشان کرد: این رفتار حضرت زینب سلام‌الله‌علیها گویای این است که اولاً این نبرد، نبرد میان اسلام و کفر است که تاکنون قربانیان زیادی گرفته و حق در برابر باطل کشته شده است و باید این رسالت جنگ حق و باطل ادامه یابد.
وی اذعان کرد: از سوی دیگر بلندکردن نعش علیه‌السلام امام حسین توسط خواهر، به معنای برافراشتن پرچم خونین نبرد حق و باطل است و به خوبی به دشمنان اسلام ناب محمدی نشان دادند که علمدار ادامه این نهضت، ایشان هستند و این سیره تبلیغی حضرت زینب سلام‌الله‌علیها ، در طول تاریخ تشیع یک عمل اسطوره‌ای است و هیچ‌گاه نام امام حسین علیه‌السلام بدون نام زینب سلام‌الله علیها کامل نیست


صدای قرآن از بلندگوی مسجد به گوش می‌رسد، قاری سوره فجر و سوره توحید را خواند و به استقبال اذان رفت، صدای موذن با طنین زیبای الله اکبر در هم آمیخت به یکباره چهره معتکفان غمبار شد و می‌شد فهمید به خاطر جدا شدن از این حال و هوا تا چه اندازه ناراحت و غصه دار هستند.


به گزارش خبرنگار ایمنا از شهرستان لنجان، تمام شد! اعتکاف را می‌گویم.روز نخست اعتکاف بسیاری از مردم بخصوص نسل جوان ما راهی سفری سه روزه شدند که مقصدشان منظومه احساس و توشه سفرشان اخلاص بود.اعتکاف سنت حسنه و یادگاری ارزشمند برای آنها که قدم در راه این وادی نهاده و راه پیموده‌اند، باید پا در این عرصه بگذاری تا تاثیرش را در روح و روان و اندیشه‌ات احساس کنی تا بینی چگونه سبکبال می شوی و از اسارت نفس آزاد می شوی.در این سفره روزه می توانی اوج بگیری و از روح خاکی و دنیایی هر چند کوتاه پرواز کنی، چند روزی که در خانه خدا خلوت کرده ای از مسائل حاشیه ای زندگی جدا می شوی، مزه شیرین عبادت و بندگی را در می‌یابی، از تعلقاتی که برایت غل و زنجیر شده رهایی می یابی و آزادانه در جمعی از بندگانت خوب خدا در مسجد در کنار یکدیگر عبادت و بندگی می کنی.

براستی اعتکاف نیاز همیشگی انسان به عبادت و بندگی را یادآوری می کند و در این روزگار پرهیاهو و مشغله که انسان‌ها کمتر فرصت خودسازی و بندگی با فراغ بال و خیال را دارند، فرصت ناب و به یادماندنی است. برای اعتکاف بیشمار برکات و آثار می‌توان برشمرد، اما مهم‌ترین دستاوردهای اعتکاف انس با مسجد و نیز پاک کردن لوح وجود از لوث زنگارهاست.وقتی دلت به ستون‌های مسجد تکیه داده شود و ضمیرت آماده پذیرش حق و حقیقت گردد، مگر می‌شود به وادی رستگاری و عاقبت بخیری وارد نشوی؟! همین عاقبت بخیری می‌تواند اکمل سعادت باشد و نهایت هدف و انگیزه برای خوب شدن و خوب ماندن.

در احاطه این همه انرژی مثبت برخاسته از دعا و نیایش مطمئنا دست خالی به خانه باز نخواهی گشت  چراکه اعتکاف مجموعه‌ای مرکب از مهم‌ترین عبادات واجب و مستحب است و معجونی شفا بخش و سازنده که در خود هم اثر نماز و هم نتیجه روزه که سرّی از اسرار الهی است را جای داده است. قبل از سپیده صبح امروز صدای هق هق گریه خیلی‌ها را می‌شنیدی؛ نمی‌دانستی چه می‌گویند، چه می‌شنوند و در خلوت خود اشک‌هایشان را برای چه کسی روانه می‌سازند حرف همه به اینجا ختم می شد؛ نکند به روز آخر برسید و دست خالی از مسجد بیرون برویم نمیدانم چرا در آخرین روز اعتکاف حسرت و آهی از تمام وجود به سراغت می‌آید...

دیگر زمان به اعمال ام داوود رسیده بود چشم‌ها بی تاب بود و دل‌ها بی قرار، مدام از این طرف و آن طرف مسجد می‌شنیدیم فقط ساعتی دیگر باقی مانده. صدای اذان شنیده شد حی علی الصلاة ... این آخرین نماز معتکفین اعتکاف سال 96 بود. سکوت آن قدر در فضای مسجد حکمفرما بود که می‌شد صدای افتادن اشک‌ها از روی گونه‌های معتکفین را شنید و از این جهت شاید بتوان لحظه تلاقی دل معتکفین با خدا را در آخرین سجده سومین روز اعتکاف دانست.

سجده ای که دیگر هیچ کس دلش نمی‌خواست سر از آن بردارد... دیگر کاروان اعتکاف به سرمنزل آخر رسیده بود، سرمنزلی در محضر حضرت زینب (س)، بانوی صبر و تقوا با حضور معتکفان کوی یار در مساجد شهرستان لنجان لحظات پایانی را طی می کرد از چهره مسافرین می‌شد رضایت این سفر سه روزه را فهمید البته کسانی که برای نخستین بار معتکف شده بودند نیز باورشان نمی‌شد وداع این قدر سخت باشد.


مسجد جامع زرین شهر


 توجه به خدا و رسیدن به خود، از برکات مهم اعتکاف است
مهدی باقوت یکی از خادمان اعتکاف می گفت؛ امسال نیز حضور پرشور نسل جوان مومن و متدین در مراسم معنوی اعتکاف حال و هوای خاصی را ایجاد کرده بود، لذت بسیاری داشت وقتی می دیدی جوان یا نوجوانی دنیا را با همه تعلقاتش آن هم با تعلقات امروزی رها کردند و در خانه دوست سکنی گزیدند، خانه ای آرام و مطمئن که در آن ذکر صاحبخانه نجوا می شود.
این خادم اعتکاف با چشمی گریان گفت وقتی به یاد می اورم وقتی خادمان اعتکاف، که در طول روز فرصت کمتری برای خلوت داشتند، نیمه شب در گوشه‌ای حلقه می‌زدند و با نجوایی آرام همراه با مداحی و مناجات آرام آرام اشک می‌ریختند و از خدا می خواهم آن قدر زنده ام بدار تا ایام بیض و ماه رجب دیگری را به چشم بیینم و اعتکافی دیگر را با همه فضیلتش به تماشا نشسته و به معتکفین خدمت کنم.
* پایان اعتکاف؛ آغاز تولدی دوباره
به سراغ یکی از خادمان رفتم؛ او خودش را زهرا جعفری معرفی کرد و گفت: چند سالی است که در این مسجد به معتکفان در این ایام خدمت می‌کنم، انگیزه‌اش را پرسیدم که در یک کلام گفت قرار گرفتن در این فضا بین معتکفان مرا به خدا نزدیک می‌کند چراکه خدمت کردن به این همه انسان روزه دار که سه روز و سه شب مشغول عبادت هستند، بدون هیچ گونه دستمزد مادی آن هم با جان و دل فقط می‌تواند انگیزه معنوی داشته باشد و بس.


دعای فرج خادمان ، اشک معتکفان و دود اسفند و شور و شوق خانواده معتکفان فضایی زیبا و وصف ناپذیر را ایجاد کرده بود. معتکفان یکی یکی از مسجد خارج می شدند استقبال کنندگان جلوی در مسجد صف کشیده بودند نمی دانم چرا لحظه ای صحنه فیلم‌های دفاع مقدس به ویژه سکانس بازگشت آزادگان را برایم به تصویر درآمد! صحنه های پیش رو، واقعا شگفت انگیز بود هر کدام از معتکفان با دیدن اعضای خانواده خود پر می گشودند و یکدیگر را درآغوش می گرفتند و تنها بغض و اشک و قطرات اشکی که مانع می‌شد تا همه آنچه را که می‌خواهند بگویند...به چهره هر کسی که می‌نگریستم تابلویی زیبا از عشق و نیاز را می‌دیدم که بی‌هیچ ترسی از ضرر، حاضر بودند همه سرمایه خود را هزینه کند آنهم تنها برای دیدن لبخندی از جانب یار...
* 3 هزار و 750 نفر در شهرستان لنجان، معتکف شدند
حجت الاسلام داود صائبی دبیر ستاد  اعتکاف شهرستان لنجان می گفت، در مراسم معنوی اعتکاف امسال رشد ۲۱٫۵ درصدی را نسبت به سال گذشته شاهد بودیم که این نشان از استقال خوب مردم خداجوی این خطه دارد .
وی می گوید حضور مردم در اعتکاف بیانگر ارج نهادن به ارزش‌های دینی است، و امسال حضور جوانان پرشورتر از سال‌های گذشته بوده و 70 درصد شرکت‌کنندگان در اعتکاف امسال در سنین جوانی هستند و بیش از نیمی از آنها بانوان هستند که بیانگر توجه مردمى به ارزش‌هاى دینى و اسلامی است.

دبیر ستاد  اعتکاف شهرستان لنجان با اشاره به آثار خود‌سازی اعتکاف می‌گو ید، ماه رجب ماه بندگى و دروازه ورود به ماه مبارک رمضان است که باید شرایط ورود به رمضان در ماه رجب و شعبان ایجاد شود و البته نباید فراموش کرد که توسل به ائمه اطهار(ع) و توکل بر خدا سبب پیروزى انقلاب و ارزش‌های مختلف شد و در ادامه راه نیز باید این ارزش‌ها حفظ شوند.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان لنجان در تکمیل صحبت‌هایش می‌گوید: اعتکاف، توفیق انجام فرایض الهی است و شما نباید با خدا خداحافظی داشته باشید، بلکه همیشه باید خود را در محضر خدا ببینید.
* بانوان، گوی سبقت را در اعتکاف ربودند
در حین گوش دادن به حرفای حاج آقا بودم که متوجه دختری کم سن و سال شدم که درحال قرآن خواندن بود جلوتر رفتم و بهش گفتم برای چی الان داری قرآن میخونی؟ گفت: این سه روز که توی مسجد بودیم سه بار قران ختم شد.
وی که خودشو حسنی سلیمیان 10 ساله معرفی کرد، ادامه داد، من جزء خودم رو هنوز تمام نکردم میخوام تمام بشه بعد از مسجد بیرون برم.


وداع در اعتکاف؛ اتصال دوباره با باری‌تعالی
مادر این دختر خردسال معتکف گفت: اولین سال است که دخترم توفیق حضور در آئین اعتکاف را یافته و همچنان باورش برای بسیار سخت است که دخترم حتی برای لحظه ای حاضر به دوری از خانواده نبود اما الان از خانه خدا نمی تواند به راحتی خارج شود پرسیدم چه چیزی موجب شده که شما نیز در کنار دخترتان سه روز از تمام کار و دل مشغولی‌های دنیایتان بزنید و در گوشه‌ای از خانه خدا که شاید به اندازه یک سجاده کوچک به شما مکان برای خوابیدن و استراحت و بدهند بمانید که او اینگونه پاسخ داد میثاقی است دوباره با معبود، تجدید عهد دوستیت با خالقی که در طول سال از روی جهل خاطرش را ناراحت کردم. این فرصتی است بسیار مغتنم و حاضر نیستم به هیچ عنوان از دستش بدهم.اعتکاف فرصت ‏بسیار مناسبی است تا انسانی که در پیچ و خم‏های زندگی مادی غرق شده، خود را بازیابد و به قصد بهره بردن از ارزش‏های معنوی از علایق مادی دست ‏بکشد و خود را در اختیار پروردگار بگذارد و تقاضا کند که او را در راه راست ثابت قدم نگهدارد تا بتواند به دریای بیکران انس و مهر خداوند که یکسره مغفرت و رحمت است متصل شود.


پایان اعتکاف و قلب هایی سرشار از معنویت
حس و حالی غریب بود وقتی دیدم خادمان اعتکاف با چشمانی اشکبار مشغول نظافت مسجد و جمع آوری وسایل مربوط به ستاد اعتکاف و مرتب کردن وسایل مسجد شدند...
آری امشب، شب‌ و روزهای دلدادگی و گوشه‌نشینی در خانه خدا به پایان رسیده است، اما ملاقات با معبود و خلوت با یار را پایانی نیست چرا که مقربین درگاه حق، با کوله‌باری از آموزه‌ها، پاکی و عشق به معبود، با چهره‌های مسرور از فتح قله‌های عشق، بر این بندگی، سجده می‌کنند و بهاری شدن و رویش دوباره را به نظاره می‌نشینند.در استقبال از آسمانی ها همه آمده بودند گوئیا مسافرین بهشت بسوی ایشان رهسپار شدند .


همه به ساعت های خود زل زده بودند  و به درب خانه خدا نگاه می کردند ناگهان ساعت به وقت شرعی اذان مغرب شد و از روی ماذنه های مسجد صدای بانگ الله اکبر به گوش رسید به استقبال آسمانی های زمین همه آمده بودند زن و مرد پیرو جوان کوچک و بزرگ گویا منتظر کسانی بودند که از عرش خدا آمده بودند با دلهای آرام گرفته از یاد خدا و عطر بهشتی که از دور دست به مشام میرسید .

در چشم منتظران اشک دیده حلقه زده بود و خوب که گوش می کردی صدای قلب منتظران به گوش می رسید مادران چشم انتظرا فرزندان خویش و کودکان منتظر مادران خویش گویا خداوند  همه را دعوت کرده بود به این میهمانی سرتاسر نور  و بندگی .

پس از انتظار طولانی فراق به سر رسید و درب های مساجد باز شد و شور و هیجان در دل منتظرن  چنان مشهود بود که بی اختیار فریاد زدند آمدند ... مهمانان خدا آمدند ..

صدای صلوات بر محمد و آل محمد (ص) فضای محله را عطر آگین کرد و بوی اسپند همه جا را فرا گرفت کسی در آن میا فریاد زد:  معتکفین آمدند راه را باز کنید...

 لحظه ها در قاب تصویر و توصیف نمی گنجید اشتیاق کسانی که بیرون از مسجد ایستاده بودند وصف نا پذیر بود گویا دنیا برعکس شده بود بهشی ها به زمین آمده بودند تا بگویند خلوت با خدا و انس با معبود چه لذتی دارد .

کودکان در انتظار مادران خود بی قرار بودند مادران و پدران با دسته گل به دیدار فرزندان آمده بودند با خودم گفتم : مگر چند روز گذشته که این چنین اشتیاق دیدار صبر از کف این عزیزان برده است ؟ جواب خود را زمانی گرفتم که یکی از معتکفین در گوش مادر خود گفت : مادر جای تو بسیار خالی  چقدر به خدا نزدیک شدیم با خودم گفتم واقعاً رفتن پیش خدا راهی است پر فراز و نشیب و آزمونی بزرگ دارد و اعتکاف در سه روز آدمی را چنان پاکسازی می کند و دنیا با تمام زرق و برق خود رنگ می بازد که سفری طولانی را می طلبد .

در پایان مراسم اشک در چشمان خادمین حلقه زده بود گوئیا لذتی را از دست داده بودند که دیگر تکرار نخواهد شد  به راستی چنین بود چه کسی می داند سال دیگر باشد یا نباشد و توفیق حضور در این مراسم روح بخش را پیدا کند .

ما که حسرت به دل شدیم

خداوند قبول کند
...ان شا الله...


 از کوچکترین اعضای شرکت کننده در اعتکاف 96 زرین شهر تقدیر شد .


به گزارش روابط عمومی اداره تبلیغات اسلامی شهرستان لنجان ، در پایان مراسم معنوی اعتکاف در مسجد امیر المومنین علی (ع) و با حضور اعضای ستاد اعتکاف شهرستان لنجان از کوچکترین اعضای شرکت کننده در اعتکاف 96 زرین شهر تقدیر شد .

در این مراسم از دو کودک که کم ترین سن را داشتن و در این مراسم روح بخش همگام با والدین خود شرکت نمودند تقدیر شد . حجت الاسلام صائبی دبیر ستاد اعتکاف لنجان ضمن قدر دانی از والدین این پسر و دختر معتکف از تربیت چنین فرزندانی ایشان را کودکانی با آینده روشن دانست که به فضل پروردگار در همه زمینه های دینی و دنیوی موفق خواهند بود انشا الله .خردسال ترین معتکف در مسجد امیر المومنین (ع) زرین شهر

تقدیر از مکبر خردسال در اعتکاف


رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان لنجان گفت:در ایام البیض ماه رجب امسال 3 هزار و 750 نفر در 28 مسجد شهرستان لنجان، سنت حسنه اعتکاف را انجام می‌دهند.


حجت الاسلام داود صائبی در گفت و گو با خبرنگار ایمنا از شهرستان لنجان، با بیان اینکه ماه رجب از ماه هایی است که انسان برای تطهیر روح خود کار می کند، اظهار کرد: رجب ماه مهمی برای رسیدن به مقامات معنوی انسان به شمار می آید چراکه در این ماه اعمال متعددی از جمله اعتکاف وارد و ادعیه ای که بعد از هر نماز سفارش شده است بسیار عمیق و پرمعناست و انسان را به پروردگار عالم متصل می کند.
وی با اشاره به دعای مشهور «یا مَنْ اَرْجُوهُ لِکُلِّ خَیْرٍ» که بعد از فرایض ماه رجب سفارش شده است، افزود: انسان در این دعا جمیع خیر دنیا و آخرت را از خداوند می طلبد چراکه خداوند وقتی به کسی چیزی را عطا کند کم نمی گذارد و این مهم به دلیل آن است که کرامت خداوند متعال آن قدر بالاست که رحمت واسعه اش این چنین ایجاب می کند.
رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان لنجان با اشاره به اینکه اعتکاف به عنوان بستری برای توبه و بازگشت است، تصریح کرد: باید توجه داشت که در طول سال دلهای ما بر اثر گناهان زنگ می زند و این گناهان در طول زمان باعث ایجاد زنگار در دلهای ما می شود و اعتکاف زمان بسیار مناسبی برای توبه و بازگشت است چراکه زنگار دل را می توان با خواندن قرآن، به یاد مرگ بودن و توبه از بین برد و این مراسم مذهبی فرصت مناسبی برای تحقق این مهم است.
اعتکاف تمرین اتصال به خدا و انقطاع از غیر اوست
وی با اشاره به اینکه اعتکاف موجب آماده شدن مسلمانان برای ورود به ماه‌های پرفضیلت شعبان و رمضان می‌شود، ادامه داد: یکی از ویژگی های رجبیون این است که در این ایام عبادت کثیر دارند و به اعتکاف رفته و از خلق انفصال می یابد و به حق اتصال پیدا می کنند.
صائبی با اشاره به اینکه اعتکاف روی هشتاد روز دور دنیا را کم می کند، اضافه کرد: اگر کسی واقعا مصداق «این رجبیون» باشد حقایقی برایش معلوم می شود که شاید دیگران آنها را نبینند، ضمن اینکه هر کسی توفیق اعتکاف پیدا نمی کند، کسی که یک سال گناه و بدی کرده و به ویژه حق الناس بر گردن اش است را نمی توان مصداق از این گروه دانست، برخی از افراد هر کاری که بخواهند می کنند و مومنین را از خود می رنجانند و دست آخر به اعتکاف می روند و تصور می کنند حضور در این عبادت گذشته را می پوشاند در حالی که چنین نیست.
وی بیان کرد: به برکت نظام جمهوری اسلامی ایران مراسم باشکوه اعتکاف هر سال با رونق و استقبال بی نظیری در اقصی نقاط کشور و به طبع آن شهرستان لنجان برگزار می شود که تاثیرات بسیار مثبتی در روند زندگی مردم ایجاد کرده است.
28 مسجد میزبان معتکفین شهرستان لنجان
رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان لنجان با اشاره به اینکه 28 مسجد میزبان معتکفین در این شهرستان هستند، یاداور شد: امسال نیز همچون سال های گذشته شاهد حضور چشم گیر جوانان و نوجوانان به ویژه بانوان در این مراسم معنوی بودیم و برهمین اساس مراسم اعتکاف امسال میزبان 3 هزار و 750 معتکف در شهرستان لنجان بوده ایم که از این تعداد هزار و 126 نفر آقایان و 2 هزار و 624 نفر بانوان بوده اند.
وی تاکید کرد: با توجه به استقبال گسترده جوانان از این موسم دینی, ضرورت دارد در کنار معتکفین بزرگوار و باایمان روحانیون و مبلغان و کارشناسان مسائل دینی نیز حضور داشته باشند تا راهنما و پاسخگوی سوالات و اشکالات دینی معتکفین باشند.
صائبی از برگزاری اعتکاف دانش آموزی در 2 مسجد شهرستان لنجان خبر داد و گفت: آینده نظام و انقلاب از دل همین مساجد برخاسته و تربیت می شوند، بنابراین برنامه های اعتکاف باید به گونه ای باشد که بعد از مراسم هم استمرار و ادامه داشته باشد.
وی خاطرنشان کرد: برگزاری اعتکاف برای دانش آموزان از امتیازات ویژه ای برخوردار است چراکه در اینگونه آئین های اختصاصی مخاطب برنامه ها، دانش آموزان هستند و می توان از ارتباط عاطفی که میان دانش آموزان، در اعتکاف دانش آموزی برقرار می شود، بهره برداری داشت از این رو سعی شد برای این سه روز برای تک تک لحظات دانش آموزان برنامه ریزی خوبی داشته باشیم.
اعتکاف دانش آموزی فرهنگ سازی این رسم معنوی در نسل جوان 
رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان لنجان تصریح کرد: برهمین اساس مسجد سجاد زرین شهر و مسجد امام حسین(ع) شهر چرمهین میزبان اعتکاف دانش آموزی بودند که 80 نفر دانش اموز خواهر و 180 نفر دانش اموز بردار معتکفین این مساجد بوده اند.
وی اضافه کرد: تمرکز بر اصلاح نماز دانش آموزان، ارایه مشاوره تحصیلی و اجتماعی، برگزاری کرسی های آزاداندیشی، لذت بخش کردن مراسم معنوی اعتکاف برای دانش آموزان، انجام کارها فرهنگی در قالب مراسم اعتکاف، ترجیح دادن نفع اخروی بر نفع دنیوی، روایتگری سیره شهدا، ماندگار کردن دانش آموزان بعد از مراسم اعتکاف در مسجد و پاسخگویی به سوالات شرعی از جمله برنامه های اجرا شده در آئین اعتکاف دانش آموزی در شهرستان لنجان بوده است.
صائبی در ادامه با اشاره به اعزام 21 مبلغ به مساجد شهرستان لنجان که اعتکاف در آنها در حال برگزاری است، گفت: مراسم اعتکاف امسال با حضور موثر و مطلوب مبلغان در قالب برنامه‌های مختلف فرهنگی از جمله گفتمان‌های دینی، تصحیح خواندن نماز، برگزاری مراسم محفل انس با قرآن، خواندن دعاها و زیارت های اعتکاف در حال برگزاری است که 15 نفر از طلاب اعزامی از قم خود معتکف در مساجد هستند و 6 مبلغ نیز به صورت گردشی در مساجد حضور پیدا می کنند.
اعزام 21 مبلغ به مساجد شهرستان لنجان
وی اجرای طرح با قرآن در زلال اعتکاف را گامی برای تخصصی کردن قرائت نماز و قرآن کریم در این ایام دانست و خاطرنشان کرد: در این طرح که در ایام اعتکاف برگزار می‌شود برنامه‌های مختلفی تدارک دیده شده که تلاوت قرآن و اذان به صورت زنده توسط اساتید اعزامی، اصلاح قرائت نماز، ختم قرآن و ترتیل‌خوانی آیات الهی بخشی از این برنامه‌ها است.
رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان لنجان عنوان کرد: اجرای تلاوت ترتیل عمومی یک صفحه از قرآن با هدف ایجاد انس عمومی با قرآن و معارف الهی از مهم‌ترین برنامه‌های طرح «با قرآن در زلال اعتکاف» است که بر اساس آن هر روز در مراسم اعتکاف پس از نماز صبح و بین نماز ظهر و عصر یک صفحه از سوره قرآن تلاوت می‌شود.
اجرای طرح با قرآن در زلال اعتکاف در 11 مسجد شهرستان لنجان
وی با اشاره به اینکه امسال در 11 مسجد از مساجد شهرستان طرح با قرآن در زلال اعتکاف اجرا می شود، متذکر شد: با توجه به اینکه این طرح برای ایجاد علاقه و مؤانست هرچه بیشتر شرکت‌کنندگان آیین معنوی اعتکاف با قرآن در نظر گرفته شده است به دیگر مساجد شهرستان نیز پیشنهاد اجرای این طرح داده شد تا بتوانیم به اهداف خود در اجرای این طرح نزدیکتر شویم.
صائبی با اشاره به اهمیت توجه به شعار سال مقام معظم رهبری با عنوان سال اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال ادامه داد : بحث اقتصاد مقاومتی و شعار سال در نشست های آموزشی مربوط برای حاضران در اعتکاف برگزار شد همچنین برگزاری مراسم دعا، قرائت زیارت‌نامه، تبیین موضوعات مربوط به تحکیم نهاد خانواده نیز از دیگر برنامه اجرایی در مراسم اعتکاف سال جاری بوده است.
وی تصریح کرد: 3 هزار و 500 جلد کتابچه ره توشه اعتکاف در بین معتکفین شهرستان لنجان تهیه و توزیع شد  تا معتکفین در این کتاب ضمن استفاده از محتوای غنی و تاثیر گذار ، با مواردی همچون احکام اعتکاف ، آثار و برکات شرکت در این مراسم معنوی ، فلسفه اعتکاف و مواردی از این دست آشنا شوند.

برگزاری مراسم معنوی اعتکاف شهرستان لنجان
(به روایت تصویر)


  • کل صفحات:4  
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  •   

همه پیوندها