رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان لنجان گفت: همایش اربعین ظرفیتی مناسب برای نمایش وحدت مسلمانان است.

به گزارش خبرنگار ایمنا از شهرستان لنجان، حجت الاسلام داود صائبی در نشست هماهنگی و برنامه‌ریزی همایش پیاده‌روی اربعین حسینی اظهار کرد: باید توجه داشت که انگیزه‌ی اصلی قیام عظیم امام حسین(ع) بیعت‌نکردن با یزید بود تا در هر زمان پیروان راستین اسلام ناب محمدی، حکومت طاغوت را نپذیرند و تسلیم چنین حکومتی نشوند و بر ضد آن قیام کنند.

وی افزود: هدف امام حسین(ع) از حرکت به‌سوی عراق تشکیل حکومت اسلامی و تحقق بخشیدن به آرمان‌های اسلام در پرتو حکومت اسلامی بود، همانگونه که جد بزرگوارش رسول خدا(ص) از مکه به‌سوی مدینه به جهت تشکیل حکومت هجرت کرد و در پرتو آن، اسلام و برنامه‌های آن‌را به‌طور گسترده و عمیق در سطح جهان عرضه کردند.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان لنجان امر به معروف و نهی از منکر را سومین عامل اصلی و مهم‌ انگیزه‌ی قیام امام حسین(ع) دانست و تصریح کرد: امام حسین(ع) درخطبه‌های خود دو فریضه‌ی امر به معروف و نهی از منکر را بسیار مهم و حائز اهمیت می دانستند چراکه پس از رحلت پیامبر (ص)، به این تکلیف مهم آن چنان که شایسته بود عمل نشد و در نتیجه دین به ضعف گرایید و فاسقان و فاجران بر اوضاع مسلط شدند.

وی ادامه داد: در چنین شرایطی امام حسین (ع) برای برپایی این عنصر اساسی دست به قیام زدند و در نهضت امام حسین(ع) یکجا سخن از بیعت خواستن از امام حسین (ع) و امتناع امام از بیعت کردن است، و در جای دیگر، دعوت مردم کوفه و پذیرفتن امام؛ از طرف دیگر امام به طور کلی و بدون توجه به مسئله بیعت و دعوت مردم کوفه، از اوضاع زمان و وضع حکومت وقت انتقاد می کند و شیوع فساد را متذکر می شود، تغییر ماهیت اسلام را یادآوری می کند، حلال شدن حرامها و حرام شدن حلالها را بیان می کند و آن وقت می فرماید وظیفه یک مسلمان این است که در مقابل چنین حوادثی ساکت نباشد.

صائبی اضافه کرد: امام حسین(ع) به منظور حفظ و احیای اسلام، با جهاد و شهادتی غم انگیز، صفحه ای درخشان و فراموش ناشدنی در تاریخ اسلام از خود به یادگار گذاشت و فرمودند قـیام مـن بر مبنای تمایلات نفسانی نیست و من به منظور طغیان، فساد، تباهی و ستم خـروج نمـی کنم، بلکه انگـیزه ام اصلاح امـت جدم رسول خدا(ص) است، یکی از مهم ترین اهداف قیام امام حسین(ع) را احیای امر به معروف و نهی از منکر دانست.

وی عنوان کرد: امام حسین(ع) قیام کرد تا به انسانهای زیر بار ظلم و ستم بیاموزد که چگونه می تـوانند به حقـوق خـود دست پیدا کنند و حریت و آزادی از دست رفته خویش را دوباره به دست آورند از این رو جهاد و شهادت امام حسین(ع) پند و اندرز بزرگی برای نسل های آینده است تا مسلمانان از این سرمایه معنوی، نیرو و انرژی گرفته و راه امام حسین (ع) را ادامه دهند.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان لنجان با بیان اینکه حضور حضرت زینب(س) در واقعه عاشورا جایگاه زن در جامعه را تعریف کرده است، بیان کرد:  عقیله بنی هاشم با وجود غم سنگینی که از داغ برادر داشت، به حمایت و دلداری امام زمان خویش پرداخت و قهرمانانه برای تبیین اهداف امام حسین(ع) تلاش کرد، بر این اساس حضرت زینب(س) باید الگوی زنان در جامعه قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه امام سجاد(ع) فرمودند اگر حضرت زینب(س) نبود، من با دیدن نعش پاره پاره پدرم در میدان جان می دادم خاطرنشان کرد: زمانی که فرزندان ابا عبدالله الحسین(ع) می پرسیدند ما را به چه کسی می سپاری؟ امام حسین(ع) پاسخ میداد شما را به عمه تان زینب(س) سپره ام، لذا جایگاه حضرت زینب(س) در قیام عاشورا بسیار بالا است، چراکه سرپرستی و راهبری کاروان پس از واقعه عاشورا بر عهده حضرت زینب(س) بوده است.

صائبی متذکر شد: از این رو باید توجه داشت که زیارت عاشورا به معنای تجدید عهد با امام حسین(ع) است و امام حسن عسکری(ع) برای شیعه اهل بیت(ع) پنج صفت را معرفی کرده که یکی از آنها خواندن زیارت اربعین است، بنابراین برگزاری مراسم عزاداری و قرائت زیارت اربعین و برگزاری همایش اربعین یک امر ضروری برای شیعیان به شمار می آید.

وی با اشاره به اینکه همایش اربعین ظرفیتی مناسب برای نمایش وحدت مسلمانان است، تصریح کرد: از آنجایی که شناساندن و معرفی امام حسین(ع) و اهداف عالی ایشان به تمام جهانیان از وظایف مهم جامعه اسلامی است لذا باید از تمام ظرفیت‌های ممکن، نهایت استفاده را برد.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان لنجان یاداور شد: یکی از ارزشمندترین فرصت ها روز اربعین به ‌ویژه اجتماع بزرگ انسانی این روز است که توجه تمام رسانه‌ها و اقشار مختلف جهان را به خود جلب کرده است و باید با دقت و برنامه‌ریزی بسیار دقیقی صورت گیرد چراکه اربعین این ظرفیت را دارد که یک عامل وحدت‌آفرین باشد که نه تنها مسلمانان بلکه پیروان سایر ادیان را هم جذب ‌کند.